Epizoda 139: David Výborný

  • 20.05.2024
  • 0
Epizoda 139: David Výborný

Pětinásobný mistr světa, bronzový olympijský medailista, extraligový šampion se Spartou. Taková je vizitka Davida Výborného, hráče, na nějž si vzpomínají všichni čeští hokejoví fanoušci. Povídali jsme si s ním ve 139. dílu.


S Davidem jsme probrali nejen nominaci na světový šampionát v Praze, ale také jsme mluvili obecně o roli hvězd z NHL na těchto akcích. Jak pociťoval během kariéry tlak na domácím turnaji v roce 2004, kde český národní tým skončil svou cestu ve čtvrtfinále? A jak se dívá na jednu z největších mladých hvězd současnosti Connora Bedarda? Davidova kariéra odstartovala v devadesátých letech, kdy se prosadil do kádru Sparty a podával velmi dobré výkony i v juniorských reprezentačních výběrech.

Na draftu NHL v roce 1993 si jej vybrali už ve druhém kole Olejáři, ale za kanadský tým nikdy nenastoupil. Ročník 1994/95 strávil na farmě v AHL, v Cape Breton Oilers měl velmi dobrá čísla, ale pozvánka do NHL nepřišla. I proto se David Výborný vrátil do Sparty, kde si v následující sezoně připsal premiérovou účast na světovém šampionátu. Stal se pevnou součástí reprezentačních výběrů a byl hlavním strůjcem zlatého hattricku na přelomu tisíciletí. Jednu sezonu sice strávil ve švédském MoDo, ale jinak zůstával věrný sparťanským barvám a zažil i velké extraligové bitvy se Vsetínem.

V roce 2000 však hodil laso nováček NHL z Columbusu a David neváhal. S krátkou přestávkou během výluky oblékal dres Columbusu Blue Jackets do léta 2008, celkem nasbíral v nejslavnější soutěži světa 543 startů s bilancí 317 kanadských bodů (113+204). V roce 2008 se David vrátil do Sparty a tři roky působil jako její kapitán. Když v ročníku 2011/12 přestupoval do Mladé Boleslavi, opět se stal lídrem kabiny a dokázal tento tým dovést až do nejvyšší české ligové soutěže. Aktivní kariéru David Výborný zakončil v roce 2016.

Jeho otec František, který hrál v Dukle Jihlava a působil jako kouč na lavičce Sparty nebo slovinského národního týmu, je také známou hokejovou osobností. Jihlavský rodák David Výborný nasbíral sedm medailí ze seniorských světových šampionátů, z toho pětkrát slavil zlato. Má i bronz ze ZOH, stal se mistrem československé i české nejvyšší soutěže a posbíral řadu individuálních ocenění.


Video epizoda


Audio podcast


Přihlaste se k odběru na YouTube

Přihlaste se k odběru na Herohero

Zobrazit bonusový obsah na Herohero

Hodnocení (0)


Napsat hodnocení

Hodnocení hvězdičkami

Tags: Columbus Blue Jackets, NHL, HC Sparta Praha, MS v hokeji 2004, zlatý hattrick, David Výborný, František Výborný, Edmonton Oilers, BK Mladá Boleslav, Dukla Jihlava, Cape Breton Oilers, AHL.


Nové epizody

Epizoda 140: Karel Vejmelka

Epizoda 140: Karel Vejmelka

  • 01.06.2024
  • Hodnocení (0)

V další epizodě jsme probrali život s Karlem Vejmelkou. Jak tráví čas mimo hokejové haly? A jak vnímá Connora McDavida?

Zobrazit epizodu
Epizoda 139: David Výborný

Epizoda 139: David Výborný

  • 20.05.2024
  • Hodnocení (0)

Tentokrát jsme si povídali s Davidem Výborným, hvězdou Columbusu Blue Jackets a pětinásobným mistrem světa. Jak si užívá další šampionát v Praze?

Zobrazit epizodu
Epizoda 138: Michal Barinka

Epizoda 138: Michal Barinka

  • 17.05.2024
  • Hodnocení (0)

Ve 138. dílu byl naším hostem Michal Barinka, který mluvil o působení v různých zahraničních klubech. Jak vzpomíná na Chicago Blackhawks?

Zobrazit epizodu
Epizoda 137: Pavel Kousal a Radim Zohorna

Epizoda 137: Pavel Kousal a Radim Zohorna

  • 09.05.2024
  • Hodnocení (0)

Ve 137. dílu přišli dva hosté. Pavel Kousal ze Sparty Praha a Radim Zohorna, který působil naposledy v Pittsburghu Penguins!

Zobrazit epizodu